Rynek dokumentów kolekcjonerskich w 2025 roku jest niesamowicie aktywny. Te najlepsze firmy stosują poliwęglanu, grawerowania laserowego, posiadają wszystkie zabezpieczenia włącznie z farbami OVI, kingramami, elementami MLI/CLI. Niestety, jak w dowolnej branży, istnieją producenci którzy starają się oferować marne podróbki za wygórowane ceny. Dlatego zawsze warto sprawdzić opinie przed zakupem!
Podstawową i najbardziej fundamentalną cechą dobrej jakości dokumentów kolekcjonerskich jest surowiec, z którego zostały wykonane. Dokumenty wyprodukowane są na poliwęglanu, czyli autentycznym materiale z którego wytwarza się prawdziwe dokumenty. Łatwy test polega na rzuceniu dokumentu na sztywną powierzchnię - poliwęglan generuje specyficzny, metaliczny dźwięk.
Ta technologia powoduje, że dane są elementem struktury dokumentu, a nie tylko nadrukiem na jego powierzchni. Dokumenty wykonane z PCV są mniej kosztowne, ale ich standard jest dużo niższa.
Jak przejedziesz palcem po powierzchni dokumentu - jeśli wyczuwasz małe nierówności w miejscach gdzie są dane, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z grawerowaniem laserowym. Co więcej, pod pewnym kątem grawerowane elementy posiadają często delikatnie srebrzysty odblask, który jest nieosiągalny do zdobycia przy wykorzystaniu typowego druku. Nadruk UV to taki element, który widać tylko pod lampką ultrafioletową. Po skierowaniu światła na dokumentu taką lampką, mają ukazać się ekstra elementy, takie jak oznaczenia, napisy czy wzory, które są niewidoczne w zwykłym świetle.
Kolejną istotną cechą dokumentów topowych są elementy wypukłe, które da się namacać dotykiem. Solidny dowód kolekcjonerski powinien mieć: Elementy wyczuwalne (np. tłoczenie na miniaturze fotografii). Najlepszej jakości dokumenty kolekcjonerskie zawierają druk UV wyprodukowany z starannością o szczegóły, z utrzymaniem prawidłowych kolorów i wzorów identycznych z pierwowzorem. Te zaawansowane zabezpieczenia są cechą charakterystyczną premium dokumentów kolekcjonerskich i niełatwo je skopiować przy zastosowaniu słabych metod wytwarzania. W premium dokumentach kolekcjonerskich reprodukcja kolorów ma osiągać blisko 100% identyczności z pierwowzorem. Słabe falsyfikaty albo w wcale nie posiadają nadruku UV, albo jest on wykonany byle jak.
Unikalny element w polskim prawie jazdy (kolekcjonerskim również!), który daje efekt 3D. Jak ruszasz dokument, to napis PL jakby się przemieszczał. Wszystkie elementy - od materiału podstawowego, przez grawerowanie, po zabezpieczenia optyczne - mają ze sobą współgrać i stanowić spójną jedność. Ogromny asortyment dostępnych możliwości domaga się od klienta sporej wiedzy na temat standardu produkcji. Zbyt lekkie lub zbyt wąskie dokumenty to znak, że producent żałował na surowcu.
Końcową, ale nie gorzej istotną cechą najwyższej jakości dokumentów kolekcjonerskich, jest szansa ich kontroli przed zakupem. Warto odczekać dobę dłużej, ale dostać obrazy finalnego dokumentu, przed tym jak zostanie wysłany. Powyższe 10 cech to kluczowe wskaźniki, które pozwolą Ci odróżnić rzeczywiście premium produkt od kiepskiego naśladownictwa. Należy pamiętać, że dokumenty kolekcjonerskie to interesujące gadżety, a ich jakość natychmiastowo wpływa się na satysfakcję z ich zbierania.